дома Балкан Се спрема хаос во Романија: На протестите 65 луѓе хоспитализирани

Се спрема хаос во Романија: На протестите 65 луѓе хоспитализирани

449
0
АКЦИЈА

Романските власти соопштија дека 440 особи се повредени, меѓу кои 24 припадници на полицијата, во судирите на демонстрантите и полицијата кои во Букурешт избија во текот на протестот на илјадници романци кои живеат во странство и кои специјално дојдоа да протестираат, а кои се незадоволни од владеењето на левичарската влада.

Службата за вонредни состојби наведува дека 65 луѓе, од кои девет полицајци,се задржани во болница.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here