дома Балкан ЕУ за одржливо, реалистично решение за Косово

ЕУ за одржливо, реалистично решение за Косово

452
0
АКЦИЈА

Пртпаролот на Европската комисија Карлос Мартинистакна денес дека ЕУ сака Приштина и Белград да постигнат договор за трајно решение околу Косово, кое треба да биде можно, одржливо, реалистично и во согласност со меѓународното право.

„Трајно решение значи можна, одржлива и реалистична солуција во согласност со меѓународното право, а страните во дијалогот треба да дефинираат заднички став за взаемна согласност”, порача тој.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here