дома Свет Саудиска Арабија денес го протера канадскиот амбасадор од Дубаи

Саудиска Арабија денес го протера канадскиот амбасадор од Дубаи

401
0
АКЦИЈА

Саудиска Арабија му нареди денес на канадскиот амбасадор во Дубаи Денис Хорак во рок од 24 часа да ја напушти таа земја, претходно Канада ги критикуваше неодамнешните апсења на активистите за правата на жените.

Саудиското министерство за надворешни работи соопшти дека ќе ги замрзне сите нови работи помеѓу Кралството и Канада, пренесува АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here