дома Балкан Додик: Ако Косово влезе во ОН, Република Српска ќе го бара истото

Додик: Ако Косово влезе во ОН, Република Српска ќе го бара истото

447
0
АКЦИЈА

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, изјави дека доколку Косово стане дел од Обединетите нации и другите меѓународни институции, истото ќе го бара и Бања Лука.

„Кога Албанците еднострано прогласија независност на Косово, Српска донесе резолуција во која се наведува дека во случај на воспоставување на новиот меѓународен принцип и пракса за признавање на правото на самоопределување, ќе инсистираме на утврдување на нашиот државен статус“, изјави Додик за „Новости“ и додаде дека тој документ и натаму е на сила.

Повеќе на МАКСФАКС

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here