дома Балкан Курц: Тешко можам да ја замислам размената на територии на Балканот

Курц: Тешко можам да ја замислам размената на територии на Балканот

437
0
АКЦИЈА

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави, во врска со дијалогот помеѓу Белград и Приштина, дека и на двајцата претседатели им ветил полна подршка од Австрија и дека се надева на “скор понатамошен напредок”.

Тој во интервјуто за сараевскиот “Дневен аваз” запрашан да ли до крајот на годината може да биде постигнат договор помеѓу Белград и Приштина за статусот на Косово и да ли Австрија би прифатила размена на територии во тој случај?

Одговори “размена на територии тешко можам да замислам, затоа што регионот сигурно нема да го чини многу постабилен ако и после воружениот конфликт сеуште се обидуваме да ги помрднеме границите”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here