дома Балкан ЕУ и нуди на Хрватска 6.000 евра за прифатен мигрант, Загреб одбива

ЕУ и нуди на Хрватска 6.000 евра за прифатен мигрант, Загреб одбива

443
0
АКЦИЈА

За секој мигрант спасен од морето Европската комисија на државата која одлучи да го прифати ќе и плати 6.000 евра, а Хрватска ја одби таквата понуда на Брисел, наведува загребачкиот “вечерњи Лист”.

Се наведува дека оваа исплата е дел од наложениот концепт на Европската комисија кој е разработен на основа на договорите на државите членки на Европската Унија постигнат на минатомесечниот самит во Брисел, а за кој уште ќе се разговара.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here