дома Свет Унгарија со нов закон: Оданочување за промоција на мигранството

Унгарија со нов закон: Оданочување за промоција на мигранството

447
0
АКЦИЈА

Унгарскиот парламент усвои синоќа закон со кој финансиската или матријалната помош на групите кои подржуваат влез на мигранти, се оданаочува со дваесет и пет посто.

Како што пренесува АП, тој специјален данок е дел на антимигрантската политика на Виктор Орбан, кој смета дека масовниот влез на воглавно муслимански мигранти во Европа представува закана за христијанската култура.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here