дома Балкан Фронтекс ќе ги чува границите и обалата на Црна Гора

Фронтекс ќе ги чува границите и обалата на Црна Гора

452
0
АКЦИЈА

Границите на Црна Гора накоро би можеле да ги обезбедуваат агентите на Европската агенција за чување на граници и обали (Фронтекс), пишуваат подгоричките “Вијести”.

Владата во Подгорица на седницата во четврокот усвоила предлог за основа за водење преговори и заклучување договори со Фронтекс, агенција која 2016. заради мигрантската криза ја основа Европската комисија, а чии агенти заедно со црногорските граничари би ја управувале и обезбедувале границата во случај на голем прилив на мигранти.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here