дома Балкан Нови апсења во Турција за наводноите Гуленисти, досега притворени 160.000 луѓе

Нови апсења во Турција за наводноите Гуленисти, досега притворени 160.000 луѓе

437
0
АКЦИЈА

Турските обвинители издадоа наредба за апсење на 124 особи за кои се верува дека се наводни подржувачи на исламскиот проповедник во САД, Фетулах Гулен, оптужен за организација на неуспешниот пуч 2016. година.

Турција до сега, спрема бројките на канцеларијата за човекови права на Обединетите нации, притворила околу 160.000 луѓе и отпуштила скоро ист број од државните служби.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here