дома Балкан Ципрас по дочекот на Индискиот претседател во Атина : Посебно битно тоа...

Ципрас по дочекот на Индискиот претседател во Атина : Посебно битно тоа што Индија од сега нашиот северен сосед ќе го нарекува “Северна Македонија”

466
0
АКЦИЈА

Премиерот на Грција Алексис Ципрас го дочека во Атина индискиот претседател Рама Ната Ковинд, велејќи дека тој дошол во клучните моменти за Грција, кога таа е конечно способна да стои на свои нозе и да игра водечка улога на геополитичката сцена.

“Синоќа успеавме да потпишеме важен договор со нашите северни соседи (Македонија) и сметам дека е посебно битно тоа што Индија од сега таа наша соседна земја ќе ја нарекува по своето ново име “Северна Македонија”, а не по уставното име”, рече Ципрас, пренесува АНА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here