дома Балкан Хрватскиот “Јутарњи”: На Србија и се заканува укинување на либерализација на визите;...

Хрватскиот “Јутарњи”: На Србија и се заканува укинување на либерализација на визите; Дачиќ со реакција

405
0
АКЦИЈА

Загребачкиот Јутарњи лист тврди дека на Србија и е загрозена визната либерализација заради укинување на визи на трети држави, затоа што со тоа ја отежнува борбата против илегалната миграција во регионот на Западниот Балкан и ЕУ, а шефот на српската дипломатија Ивица дачиќ вели дека визната политика со ЕУ е усогласена, но дека Србија има свои интереси, така што земјата сеуште не е членка на ЕУ.

Повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел, хрватскиот дневник тврди дека ЕУ е загрижена затоа што Србија од политички причини ги укинува визите на трети земји, а посебно наводно се поменува Иран, чии државјани, по укинувањето на визите, доаѓаат во Србија како туристи, а пшотоа се движат преку БиХ спрема земјите од ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here