дома Економија Уникредит банк и Сосијете Женерал размотруваат спојување

Уникредит банк и Сосијете Женерал размотруваат спојување

887
0
АКЦИЈА

Италијанската Уникредит банка и француската Сосијете Женерал (SocGen) размотруваат спојување, што би довело до интеграција на двете најголеми европски финансиски институции.

Извршниот директор на Уникредит Жан Пјер Мастије, кој е инаку французин и некогаш работел за Сосијете Женерал, веќе неколку месеци ја размотрува оваа идеја, пишува ФТ повикувајќи се на неименувани извори.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here