дома Балкан Словенците денс на предвермени парламентарни избори, 1600 кандидати за 90 пратенички места

Словенците денс на предвермени парламентарни избори, 1600 кандидати за 90 пратенички места

480
0
АКЦИЈА

Биралиштата во Словенија отворени се сабајлево од 7.00 часот за 1,7 милони гласачи на парламентарните избори во Словенија.

Гласачите ќе бираат помеѓу 1.600 кандидати за 90 пратенички места.

Словенечките гласачи излегуваат денес на бирачките места, за кои не се очекува дека ќе завршат со јасен исход, но антимигрантската настроена партија на Јанез Јанша, која ја ужива подршката на унгарскиот премиер Виктор Орбан, би можела да постигне значаен успех.

Словенците излегуваат на избори распишани неколку недели пред истекот на редовниот четиригодишен мандат на на сегашниот парламент, по што премиерот во заминување Миро Церар изненадно поднесе оставка заради неуспешниот железнички проект, пренесува АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here