дома Економија Светските берзи и доларот во пораст, златото во минус

Светските берзи и доларот во пораст, златото во минус

439
0
АКЦИЈА

Акциите на европските берзи и на Волстрит синоќа пораснаа, по постигнувањето на договорот за новата италијанска влада и извештајот кој укажа на продолжување на јакнењето на пазарот на трудот во САД.

Американскиот индекс S&P 500 порасна за 0,7 проценти на 2.725 поени, благодарејќи на што е на пат да го избрише најголемиот дел на губитокот забележен на почетокот на оваа недела, пренесува агенцијата АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here