дома Балкан Од Вторник Грци и Иатлијани ќе го чуваат небото на Црна Гора

Од Вторник Грци и Иатлијани ќе го чуваат небото на Црна Гора

470
0
АКЦИЈА

Борбени авиони на воздухопловните сили на Италија и Грција, во соработка со воздухопловството на Војската на Црна Гора, ќе започнат во вторник, 5. јуни, редовно патролирање на воздушниот простор на Црна Гора и негова заштита, и тоа со показна вежба приземјување на “летало-натрапник”, пренесува РТЦГ.

Како е соопштено од Министерството на одбрана на Црна Гора, мисијата за заштита на воздушниот простор претставува еден од најзначајните облици на директна корист од членството на Црна Гора во НАТО.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here