дома Балкан Кларк: Странските сили на Балканот креираат стрес

Кларк: Странските сили на Балканот креираат стрес

450
0
АКЦИЈА

Пензионираниот американски генерал Весли Кларк, кој неодамна во авторски текст за Вашингтон пост оцени дека Балканот би можел повторно да постане кризно подрачје, заради што САД и ЕУ мораат хитно да реагираат, денеска вели дека не мисли дека има многу шанси за конфликт, но мисли дека во регионот се присутни странски сили кои креираат стрeс и она што го знаеме од историјата дека Босна и Западен Балкан se многу осетливи подрачја.

Во интервју за сараевската Н1 ТВ, Кларк вели дека “Лутите зборови и агресивните дела можат да придонесат до конфликти на Блаканот побрзо отколку било каде во светот”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here