дома Балкан Ерјавец жали заради изралската одлука за повикување на словенечкиот амбасадорот

Ерјавец жали заради изралската одлука за повикување на словенечкиот амбасадорот

461
0
АКЦИЈА

Министерот за надворешни работи на Словенија Карл Ерајвец рече дека жали заради одлуката на Израел да го повика на разговор словенечкиот амбасадор во таа земја Барбара Сушник, заради подршката на Словенија на резолуцијата на Советот за човекови права на ОН за независна меѓународна истрага за неодамнешните убиства на Палестинците во газа.

Словенечкото министерство за надворешни работи ќе одговори на тој потег на Израел, рече Ерјавец,кој истакна дека Словенија нема да го повика израелскиот амбасадор, пренесе агенцијата СТА.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here