дома Балкан Вучиќ за Ел Паис: Не сум оптимиста по прашањето на Косово

Вучиќ за Ел Паис: Не сум оптимиста по прашањето на Косово

445
0
АКЦИЈА

Претседателот на Србија Алксандар Вучиќ изјави дека не е оптимиста кога станува збор за решавањето на проблемот со Косово, тоа не е лесно, затоа што сеуште постои многу омраза, но мора да се прејде преку тоа и Србија и понатаму ќе вложува напори за изнаоѓање на компромис.

“Ако ме прашувате да ли сум оптимист, не сум. Но, во секој случај ние ќе вложиме големи напори да се постигне компромис. Не можам да гарантирам да ли и другата страна ќе го направи истото”, рече Вучиќво интервјуто за мадридскиот дневник El Pais, кој констатира дека Косово, инаку, е голема препрека која српскиот претседател, како што велат, ќе мора да ја надмине.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here