дома Живот 8 грешки што луѓето ги прават кога купуваат, нарачуваат и пијат рум...

8 грешки што луѓето ги прават кога купуваат, нарачуваат и пијат рум – и што да прават наместо тоа

442
0
АКЦИЈА

Академијата за глобален бренд на Bacardi, Дики Кулимор, ни кажа на сите работи што луѓето прават погрешно при купување, нарачување и пиење на рум.
Тој рече дека секогаш треба да нарачате пијалок од бар мени, бидејќи ги покажува вештините на бармени.
Кога се сомневате, даикири е добар начин да се каже колку е добар бар персонал.
Вашиот пијалак секогаш треба да биде спакуван со мраз.
Не претпоставувам дека зачинет рум е посилен – и не суди рум по својата боја.

Без разлика дали тоа е виски, џин или вино, има многу да се знае кога станува збор за купување или сервирање на алкохол – особено кога летното време се тркала околу себе.

Во сезоната на daiquiris и mojitos, Business Insider разговараше со Dickie Cullimore, амбасадор за глобален бренд за Bacardi, за да добие некои одговори за се што е поврзано со рум.

Cullimore, Kiwi што работи во Нов Зеланд, работеше за брендот повеќе од седум години и беше амбасадор на брендот во изминатите три години.

Застапник за образование на рум, алкохолни пијалаци и коктели, тој е исто така една од водечките сили за натпреварот Bacardi Legacy Cocktail, најголемиот брендиран натпревар за коктели на планетата. Тој беше на чело на Мексико Сити за овогодинешниот натпревар кога зборувавме.

Оваа година, исто така, доведе до лансирање на две нови Rums на Bacardi – нејзиниот Añejo Cuatro премиум рум, кој има вкусови од ванила, даб, каранфилче и мед и е барел на возраст од најмалку четири години под Карипското сонце, а неговата Гран Резерва Диез, кој е на возраст од 10 години.

Освен што не сфаќа како е направен рум – “понекогаш е малку слободно и слободни со своите правила, но сите рими се на возраст поставени без миризби во тропското сонце”, според Кулимор – има многу други работи што луѓето се водат за духот .

Еве ги 8-те грешки што ги прават луѓето кога купуваат, нарачуваат и пијат рум, според Кулимор.

Не размислувам каде и кога ќе го пијат
“Рум е толку разновиден и многу разновиден”, рече Кулимор. “Има рум за секоја прилика”.

Тој додаде дека тоа не е како “киснат во правилата”, како што некои духови како виски, што остава простор за експериментирање, но исто така може да го направи тешко да знае што да купи или нарача.

“Размислете каде и кога ќе уживате”, рече тој. “Ако е жешко, во мојот ум најинтересна работа е мохито. Ако сакате да се напиете и да уживате во вкусот, одете за нешто задебелено или застарено”.

Одење за најевтиниот рум над доверливиот
Според Кулимор, правилата околу рум се прилично лабави, до евтини шишиња може да изгледаат многу различни од земја до земја.

За да бидете сигурни дека ќе завршите со нешто пристојно, тој рече дека треба да започнете со нешто што сте запознаени со – дека сте уверени во купувањето, нарачувањето или сервирањето дома.

“Наместо да го избирате најевтиниот рум, изберете рум во кој верувате, тоа е автентично или воспоставено”, рече тој. “Можеби само да потрошите една фунта или две за да добиете нешто што е сосема разумно – поминете малку повеќе за да добиете нешто во кое верувате и знаете дека ќе уживате.”Нарачување на оф-мени
“Кога луѓето одат во бар, честопати бараат околу себе за да видат што другите луѓе пијат – очигледни коктели, пиво, вино или едноставни миксери”, рече Кулимор. “Луѓето се плашат да донесат погрешна одлука”.

За да бидете сигурни дека ќе завршите со нешто вкусно, но малку повеќе авантуристички, тој рече дека секогаш треба да го погледнете менито.

“Ова се работите на кои бар е сигурен и удобен, така што ќе добиете идеја за нивните способности”, рече тој.

Игнорирање на шанкер
Изградбата на извештај со серверот или шанкер може да оди долг пат, според Кулимор.

“Прашајте ги:, Што ромските пијалоци уживате во правењето или пиењето? ‘ или ‘Направете нешто освежувачко со овој рум’. Стави ја сопственоста на тоа во свои раце и тие можат да бидат возбудени околу тоа. ”

Претпоставувајќи дека зачинетиот рум е посилен
Зачинетиот рум има основа од рум – дали е лесна или тешка, бела или темна – со додаток на вкус и зачини, како што се пиперки, чили или аромати како цимет, каранфилче, морско оревче, мед или повеќе додаден шеќер, според Кулиморе. Исто така, често има АБВ под 37,5%.

“Тоа е одлично како едноставен миксер и може да биде прекрасно освежување”, рече тој, додавајќи дека е наменет за помладата генерација од законска возраст за пиење до 25 години. “Тоа е влезна точка во категоријата”, рече тој.

Судејќи по рум по својата боја
Тешко е да се дефинира што прави бело, златно или темно рум, според Кулимор.

“Има многу разлики меѓу белите дробови, без разлика дали се бели, златни или темни”, рече тој. “Со рум, имаш варијанти и разновидност.

Тој додаде дека за да разберете дух, треба да знаете каде е направен.

“Дури и со белците постојат масивни варијанти на употреба. Бел рум може да биде сув, лесен и цитрусен овошје-напред, но потоа белите роми произведени во Јамајка може да бидат супер интензивни и храбри.

“Бојата не е најдобриот или единствениот поим за отклучување на она што е во шишето”, додаде тој. На пример, бел рум со боја на карамела ќе стане темно рум.

Не користи доволно мраз
Како и кај повеќето алкохолни пијалаци, еден од главните советници на Cullimore е да користи што е можно повеќе мраз – освен ако не е топол пијалак.

“Ако е Мохито, осигурај се дека е спакуван со кршен мраз”, рече тој. “Тоа е исто со коцка Libre (рум и кокс) – колку повеќе мраз имате, толку е постудено пијалокот.

“Колку постудениот пијалок останува, толку подолго е потребно за разредување”.

Ако се сомневате, нарачајте даикири
“Ако некогаш сте сигурни, нарачајте класичен даикири”, рече тој, додавајќи дека добар даикири – еден од најпродаваните коктели во светот во 2018 година – е знак за добар шанкер, бидејќи тие треба да ја разберат температурата и температурата рамнотежа. “Тоа е едноставно совршенство”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here