дома Балкан Јоханис: Романија треба да биде предвидлив партнер на САД и ЕУ

Јоханис: Романија треба да биде предвидлив партнер на САД и ЕУ

442
0
АКЦИЈА

Претседателот на Романија Клаус Јоханис изјави дека неговата земја треба да остане предвидлив партнер и на САД и на ЕУ, критикувајќи ја владата што се обидува да ја пресели романската амбасада од Израел во Ерусалим.

Јоханис побара од владата да соработува на лојален и коректен начин во текот на денешниот состанок со премиерката Виорика Данчила, на кој требаше да се “испеглаат” разликите во романската надворешна политика, пренесе АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here