дома Балкан Тачи посакува средба со Вучиќ

Тачи посакува средба со Вучиќ

438
0
АКЦИЈА

Хашим Тачи изјави дека е можно германската канцеларка, Ангела Меркел да организира негов состанок со претседателот на Србија Александар Вучиќ, и дека тоа би била “порака дека се иде побрзо напред”.

Рече дека со канцеларката во Берлин разговарал и за престојниот самит на ЕУ и земјите од Западниот Балкан, и дека Меркел работела на тоа Косово на тој самит да се третира равноправно со другите.

“Косово сега се претставува како и другите земји во регионот. Исто така можем да потврдам дека на самитот ќе биде и Меркел, затоа што без неа самитот не би имал смисла”, рече Тачи и додадедека за него не претсавува проблем состанок со претседателот на Србија Александар Вучиќ, со кој како се изјасни, ќе бидат во иста сала.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here