дома Балкан Пуповац: Загреб не смее да го подстакнува усташкиот мит

Пуповац: Загреб не смее да го подстакнува усташкиот мит

455
0
АКЦИЈА

Никој не може да се противи на комеморацијата на жртвите, но таа мора да се одвои ос длавењето на усташкиот режим, идеологијата и нивните злосторства, не смее веќе да се дозволи стварање и негување на усташкиот мит во Блајбург, порача претседателот на српскиот национален собир Милорад Пуповац.

“Европа го направи првиот чекор, но тоа не е доволно. А хрватската држава, дури кога жалењето по жртвите ќе го раздвои од глорификацијата на усташтвото, ќе покаже дека навистина и е важно за нејзината антифашистичка традиција”, рече Пуповац за денешни “Вечерњи Новости”

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here