дома Балкан Со никој од Косово на иста маса. Премиерот на Шпанија дефинитивно не...

Со никој од Косово на иста маса. Премиерот на Шпанија дефинитивно не оди на самитот

424
0
АКЦИЈА

Премиерот на Шпанија Маријано Рахој дефинитивно нема да присуствува на самитот ЕУ–Западен Балкан во Софијиа 17. и 18. мај, пишуваат „Вечерњи новости“, повикувајќи се на добро обавестени извори во Европскиот совет.

Претседателот на владата на Шпанија во главнот град на Бугарија ќе биде на неформалниот собир на Европскиот Совет ден порано, но нема да остане на централниот собир.

Причината за Рахоевиот изостанок е Косово. Шпанскиот премиер, имено, категорички одби да седи на иста маса со Хашим Тачи или со било кој претсавник на самопрогласената „држава Косово“, да се фотографира или разговара со нив, пишуваат „Вечерњи новости“.

Листот потсеќа дека Бугарија, како домаќин, самитот го организира по ткн. Гимних формат, кој подразбира присуство на сите учесници, без називот или обележјата на земјите или регионите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here