дома Балкан Захаријева: 2025. реална дата за проширување на ЕУ на З.Балкан

Захаријева: 2025. реална дата за проширување на ЕУ на З.Балкан

430
0
АКЦИЈА

Министерката за надворешни работи на Бугарија, државата која претседава со ЕУ,Екатерина Захаријаева, изјави синиќа дека 2025. е реална дата за проширување на ЕУ на Западен Балкан.

“Граѓаните на овие земји мораат да бидат сигурни дека, кога ќе ги исполнат критериумите, вратата ќе биде отворена за нив”, рече Захаријева на состанокот на министри за надворешни работи на Вишеградската група и четирите балкански членки на ЕУ во Сунион, јужно од Атина.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here