дома Свет Орбан: Завршено е со либералната демократија, ќе градиме христијанска демократија

Орбан: Завршено е со либералната демократија, ќе градиме христијанска демократија

449
0
АКЦИЈА

Виктор Орбан, кого новиот унгарски парламент синоќа го реизбра на функцијата премиер, порача по полагањето на заклетвата дека Европска унија и е потребна на Унгарија, и обратно, но истакна дека ЕУ би требала да се оттргне од “кошмарното сценарио на соединети европски држави”.

Орбан, во обраќањето на парламентот, рече и дека ерата на либералната демократија е завршена и дека неговата нова влада ќе гради христијанска демократија”, пренесува Ројтерс, со оценка дека тој изнел контраварзна визија за својата земја.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here