дома Балкан Хртватскиот државен тужител најавува истрага против Шешељ

Хртватскиот државен тужител најавува истрага против Шешељ

453
0
АКЦИЈА

Новиот главен државен тужител на Хрватска Дражен Јелениќ, во интервју за загребачкиот “Вечерњи лист”, најави истрага против лидерот на српската радикална странка Воислав Шешељ заради наводното газење на хрватското знаме во Скупштината на Србија.

Тој оцени дека постои надлежност на хрватското тужителство во случајот на Шешељеви, како е наведено заради, “закани упатени на хрватски државјани и заради повредата на угледот” на Хрватска во Скупштината на Србија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here