дома Економија Успорил растот на американската економија во првиот квартал

Успорил растот на американската економија во првиот квартал

461
0
АКЦИЈА

Растот на американската економија во првиот овогодишен квартал се успори на годишна стапка на раст од 2,3 посто, бидејќи приватната потрошувачка забележала најслаби перформанси во последните пет години.

Таквите податоци доаѓаат по растот на БДП-то од 2,9 посто од четвртиот минатогодишен квартал и растот од преку 3,0 посто од претходните две тромесечја, соопшти Министерството за трговија на САД, а пренесува агенцијата АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here