дома Балкан Тужителството бара притвор за Дудаковиќ и12 осомничени

Тужителството бара притвор за Дудаковиќ и12 осомничени

472
0
АКЦИЈА

Државното тужителство на БиХ побара денес притвор за војниот заповедник на Петиот корпус во Бихаќ, генералот на Армијата на БиХ Атиф Дудаковиќ и уште 12 осумничени бошњачки лица осумничени за војни злосторства над српските цивили и војници и следбеници на Фикрет Абдиќ, соопштено е од тужителството.

како се наведува, тужителството ќе бара одредување притвор за сите 13 осомничени кои се уапсени во петокот, а како причина за задржување на осомничените во притвор државниот тужител навел оти со престој на слобода би можеле да и попречуваат на истрагата, прикриваат докази и влијаат на сведоци или соучесници, пренесува Хина.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here