дома Балкан Со благослов на патријархот Иринеј опозицијата во Црна Гора иницира поништување на...

Со благослов на патријархот Иринеј опозицијата во Црна Гора иницира поништување на признавањето на Косово од страна на таа држава

455
0
АКЦИЈА

Со благослов на патријархот Иринеј, митрополитот Амфилохије, претениците на опозицискиот демократски фронт и голем број интелектуалци, Српскиот национален собир на Црна Гора покрена иницијатива за поништување на одлуката за признавање на косовската независност по пат на референдум.

Во соопштението на Српскиот национален собир доставен до медиумите се наведува дека оваа иницијатива ќе ја предадат на новоизбраниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кога ќе го превземе мандатот во парламентот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here