дома Балкан Крај на судењето на Томпсон заради извикот “За дом спремни”,пресудата 2. мај

Крај на судењето на Томпсон заради извикот “За дом спремни”,пресудата 2. мај

426
0
АКЦИЈА

Во судот во Слуњ синоќа е завршена постапка против хрватскиот неоусташки пеач Марко Перковиќ Томпсон, заради извокот “За дом спремни” на концертот во Слуњ, а изрекувањето на пресудата е најавена за 2. мај.

На Перковиќ му е судено под оптужба за реметење на јавниот ред и мир врзано за извикот “За дом спремни” во текот на изведувањето на песната “Бој на Чавоглаве” на концертот во Слуњ 8. август минатата година, на прославата на годишнината на “Олуја”

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here