дома Балкан Туск: Самитот во Софија ќе ја реафирмира европската перспектива на Западниот Балкан

Туск: Самитот во Софија ќе ја реафирмира европската перспектива на Западниот Балкан

435
0
АКЦИЈА

Претседателот на европскиот совет Доналд Туск синоќа, со посетите во Тирана и Подгорица, ја започна својата повеќедневна турнеја на Западниот Балкан, и порача оти престојниот самит во Софија ќе ја реафирмира “европската перспектива” на регионот.

Основната цел на неговата турнеја се прпремите за самитот ЕУ-Западен Балкан, 17. мај во Софија, како и учесатвото на регионалниот самит во рамките на процесот Брдо-Бриони во Скопје.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here