дома Економија Скок на продажбата на возилата Пежо-Ситроен од 42% во првиот квартал

Скок на продажбата на возилата Пежо-Ситроен од 42% во првиот квартал

411
0
АКЦИЈА

Француската групација Пежо-Ситроен (PSA) остварила во првиот квартал 2018. раст од продажбата на возила од 42 посто, за што придонело превзимањето на британскиот произведувач на автомобили Опел-Воксола.

Приходите на групата се зголемени на 18,18 милијарди евра (22,2 милијарди долари), додека испорачките на возилата скокнале за 44 посто, соопштено е денес од PSA, а пренесува Ројтерс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here