дома Балкан Зошто е Кина заинтересирана за Балканот

Зошто е Кина заинтересирана за Балканот

447
0
АКЦИЈА

Кинеските инвестиции во инфраструктурата на Балканот и користат на Кина, бидејќи таа така полесно продира на пазарите на северозападна Европа, додека на Балканот му служат како дополнување за трговија со државите на Европската Унија, пишува ЦДМ.

Црногорскиот портал потсеќа дека кинеската компанија “Чајна Роуд енд Бриџ Корпореејшн” (ЦРБЦ) веќе неколку години работи во земјите на Балканот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here