дома Економија Економијата на Еврозоната го продолжува растот и во април, но поспоро

Економијата на Еврозоната го продолжува растот и во април, но поспоро

402
0
АКЦИЈА

Економијата на Еврозоната во април продолжила со растот по добра стапка, но динамиката на стопанската експанзија последните месеци е успорена, покажува истражувањето на лондонската компанија за финасиски информации IHS Markit.

Композитниот индекс на менаџерите за набавка на IHS Markit, кој претставува показтел на активностите во производниот и услужниот сектор, е на стабилно ниво во април од 55,2 поени, пренесува агенцијата АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here