дома Балкан Сенаторите бараат Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

Сенаторите бараат Ердоган да го ослободи американскиот свештеник

445
0
АКЦИЈА

Во писмото кое го потпишаа 66 американски сенатори се бара турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган да го ослободи американскиот свештеник Ендру Бенсон, кој е во Турција донесен во врска со групата која е оптужена за организирање на неуспешниот пуч 2016. година.

“Многу сме вознемирени заради тоа што турската влада излезе вон рамките на легитимната акција против организаторите на пучот како би ја нарушила сопствената владавина на право и демократските традиции”, се наведува во писмото пренесува Ројтерс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here