дома Свет Соросовата фондације се сели од Будимпешта за Берлин

Соросовата фондације се сели од Будимпешта за Берлин

433
0
АКЦИЈА

Фондацијата отворено општество на американскиот милијардер Џорџ Сорос ќе ја затвори својата канцеларија во Будимпешта и ќе ги префрли своите источноевропски операции во Берлин, јавуваат унгарските медиуми повикувајќи се на австрискиот лист Прес.

Унгарскиот премиер Виктор Оребан го обвинува Сорос, кој е роден во Унгарија, за “многу зла” и се залага за законот “Стоп на Сорос”, со кој се забранува работата на поедини невладини организации.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here