дома Балкан САД за изјавата на Изетбеговиќ: Алудирање на војна е неприфатливо

САД за изјавата на Изетбеговиќ: Алудирање на војна е неприфатливо

444
0
АКЦИЈА

Амбасадата на САД во Сараево соопшти денес, по повод на изјавата на председавачкиот на Претседателството на БиХ Бакир Изетбеговиќ за наменската индустрија, дека се многу загрижени заради непрестанатата реторика на поделби во БиХ.

USA Flag 1992

“Непрестанатата реторика на поделби во БиХ ја загрижува јавноста ширум земјата. Беше тешко да се воспостави мир во БиХ. Имајќи го во вид неодамнешното турбулентно минато на БиХ, споменување или алудирање на војна е неприфатливо”, истакнаа од канцеларијата за односи со јавноста на Амбасадата на САД во Сараево, пренесува Klix.ba.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here