дома Живот Овде можете да закопате марихуана во 2018 година

Овде можете да закопате марихуана во 2018 година

890
0
АКЦИЈА


На 20 април ентузијастите од марихуана во некои држави во САД законски ќе светнат во прослава на “420”, неофицијален одмор за марихуана. Алекс Брендон
Соединетите Држави постепено стануваат земја на црвено, бело и зелено.

Девет држави и Вашингтон, имаат легализирано марихуана за рекреативна употреба – нема потреба од докторско писмо – за возрасни над 21 година. Медицинската марихуана е легална во уште 29 земји.

Поддршката за дрога достигна нови рекорди во 2017 година. Анкетата на Галуп покажа дека 64 отсто од Американците сакаат легализација, а дури и мнозинството републиканци го поддржуваат.
Алјаска
Еве резиме за тоа каде Американците можат законски да запалат во 2018 година.

Возрасните 21 и повеќе можат да запалат во Алјаска. Во почетокот на 2015 година, најсеверната американска држава го направи легално за жителите да користат, поседуваат и транспортираат до унца од марихуана – приближно сендвичка кеса – за рекреативна употреба. Првата саксија беше отворена за бизнис кон крајот на 2016 година.

Аљаска ја искористи можноста да ги направат рекреативните садови за продавници дестинација за туристите. Повеќе од два милиони луѓе годишно ја посетуваат Алјаска и трошат 2 милијарди долари.
Калифорнија

Тоа беше првата држава што легализираше медицинска марихуана уште во 1996 година. Калифорнија стана уште повеќе пријателска за садови во 2016 година, кога тоа беше легално да се користи и да носи до унца од марихуана.

Законот, исто така, им овозможува на возрасните 21 и повеќе да купат до осум грама марихуана концентрати, кои се наоѓаат во артикли, и растат не повеќе од шест марихуана растенија по домаќинство.

Но, не сите Калифорнија можат законски да пушат марихуана, во зависност од тоа каде живеат. Многу градови во Централната долина, вклучувајќи ги и Фресно и Бејкерсфилд, се преселиле во забрана за рекреативни продажби.

Колорадо

Во Колорадо, постојат повеќе марихуана диспанзери од локациите Старбакс и Мекдоналдс во комбинација. Државата се приклучи на Вашингтон и стана првите две држави кои целосно го легализираат лекот во 2012 година.

Жителите и туристите на возраст над 21 година можат да купат до една унца од марихуана или осум грама концентрати. Некои окрузи и градови во Колорадо поминаа со повеќе рестриктивни закони.

Мејн

Иницијативата за гласање даде на Мајнс правото да поседува до 2,5 унци марихуана, повеќе од двојно повеќе од границата во повеќето други држави. Но, тоа не значи дека жителите можат да купат дрога.

Мејн гувернерот Пол LePage направи голем удар за индустријата во ноември 2017 година, кога тој стави вето на нацрт-законот со кој ќе се регулира и оданочи продажба на рекреативни марихуана. Портланд Прес Хералд објави дека пратениците се состануваат со LePage за да предложи нова рамка.

Масачусетс

Во 2016 година, Масачусетс им дал жители на зелено светло за да носат и да користат унца од марихуана и да растат до 12 планови во нивните домови. Но, иднината на правниот пазар на државата е маглива.

Пратениците го одложија отворањето на продавниците за тенџере до јули 2018 година, наместо датумот јануари 2018 година што гласачите го одобрија на изборите. Дотогаш нема да има продажба на рекреативни плевел.

Невада

Невада Резидентите и туристите кои имаат 21 и повеќе можат да купат една унца од марихуана или една осма од унца од конзервирани или концентрирани во Невада – додека трае набавката. Помалку од две недели по продажбата на рекреативни плевел започна на 1 јули 2017 година, многу продавници истрчаа марихуана за продажба.

Државата заработи речиси 20 милиони долари приходи од данок од марихуана откако започна пазарот.

Има лоши вести, ако сакаш да го развиваш сопствениот пупка. Жителите на Невада мора да живеат 25 милји надвор од најблискиот диспанзер за да можат да добијат дозвола за одгледувачот.

Орегон

Орегонците уживаа право да носат унца од плевел и одгледуваат до четири растенија дома од 2015 година. Исто така, легално е да се дадат овошје како подарок, се додека тие се проголтани во приватна сопственост.

Продажбата експлодирала од легализацијата. Во 2017 година, државата исплати 85 милиони долари за приходи од даноци за марихуана за финансирање училишта, јавни здравствени иницијативи, државна полиција и локална самоуправа.

Вермонт

Вермонт стана првата држава што легализираше марихуана преку законодавната власт, а не иницијатива за гласање, кога гувернерот на Републиката Фил Скот на 22-ри јануари потпиша закон со закон.

Возрасните во државата Зелена Планина ќе можат да носат до унца од марихуана и да растат не повеќе од две растенија за рекреативна употреба. Новиот закон влегува во сила во јули. Но, законот е ограничен во обем. Таа не воспоставува правен пазар за производство и продажба на лекот

Вашингтон

Диспенсери во Вашингтон се зголемија за над 1 милијарда долари во немедицинска продажба на марихуана откако лекот беше легализиран за рекреативни цели во 2012 година.

Државата им овозможува на луѓето да носат до унца од марихуана, но тие мора да бараат лек за медицински цели, со цел да се квалификуваат за одгледувачка дозвола. Значи, можете да го пушите, но не растат ако се забавувате.

Washington

Жителите во главниот град на државата гласаа со големо мнозинство за легализација на немедицинската марихуана во ноември 2014 година.

Предлог-законот стапи на сила во 2015 година, дозволувајќи им на луѓето да поседуваат две унци или помалку марихуана и “подарок” до унца, доколку не се разменуваат ниту пари ниту стоки или услуги.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here