дома Балкан Китаровиќ им одаде пошта на жртвите во Јасеновац

Китаровиќ им одаде пошта на жртвите во Јасеновац

433
0
АКЦИЈА

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ им одаде пошта денес на жртвите во Јасеновац, а во книгата на впечатоци запиша дека доаѓањето во спомен подрачјето на логорот Јасеновац секогаш и предизвикува чувство на длабоко жалење заради злосторствата кои се тука починети и пиететот спрема сите невини жртви.

“Ниедна политичка цел ни поредок не можат да ги оправдаат злосторствата кои се прават во негово име. Република Хрватска како демократска држава, настаната за сега на зите позитивни вредности на историската борба на хрватскиот народ за слобода, меѓу кои е и антифашизмот, безрезервно ги осудува злосторствата починети во овој логор па така со почитување трајно го чува сеќавањето на сите негови страдалници, во единствена определеност за почитување на човечките права на своите граѓани, како темел на напредок и мирот“, напиша Китаровиќ во книгата на впечатоци.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here