дома Свет Асад и го врати орденот на Франција

Асад и го врати орденот на Франција

404
0
АКЦИЈА

Министерството за надворешни работи на Сирија и го врати на Франција орденот почесен легионер на Башар ел Асад преку Амбасадата на Романија во Сириската Арапска Република, соопшти прес-службата на сирискиот лидер.

Во соопштението се наведува дека причината за враќање на Орденот е учеството на Франција во „тројната“ агресија на САД и Велике Британија на Сирија 14. април.

„За претседателот Асад не е чест да носи медал на ропски режим кој му служи на САД и подржува терористи во Сирија кои напаѓаат држава-членка на УН, отворено кршејќи го меѓународното право и неговите принципи“, наведе прес-службата.

Претходно агенцијата АФП соопшти дека опкружувањето на Емануел Макрон соопштило дека Парис покренал процедура за одземање на францускиот орден на Асад кој го доби 2001. година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here