дома Словениа Протести во Словенија: Доколку не го вакцинирате детето забрана за упуси во...

Протести во Словенија: Доколку не го вакцинирате детето забрана за упуси во градинка, средно и факултет

490
0
АКЦИЈА

Неколку стотина луѓе, воглавно млади парови, протестираа синоќа на платото пред зградата на словенечкиот парламент против законот кој родителите повеќе отколку било кога до сега би ги “присилил” да ги вакцинираат своите деца против заразни болести.

На невакцинираните деца, без медицински причини за таква одлука, би можело да им биде забранет приемот во јавните градинки, а подоцна и ограничен уписот во средните школи и факултети, наведува ХИНА.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here