дома Вести Трамп, наводно, ги прекинал новите санкции против Русија

Трамп, наводно, ги прекинал новите санкции против Русија

460
0
АКЦИЈА


Доналд Трамп и Владимир Путин.
Претседателот Доналд Трамп го прекина спроведувањето на новите руски санкции, само еден ден откако амбасадорот на Обединетите нации, Ники Хејли, рече дека доаѓаат нови санкции.
Хејли во неделата изјави дека “се соочуваат со нацијата” на КБС дека во понеделникот ќе се појават нови руски санкции за опрема за компании поврзани со наводниот хемиски напад на сирискиот претседател Башар ал Асад.
Претседателот Доналд Трамп ја прекина имплементацијата на новите руски санкции, само еден ден откако амбасадорот на Обединетите нации, Ники Хејли, изјави дека доаѓаат нови санкции, според Вашингтон пост.

Во неделата, Хејли се појави на “Лицето на нацијата” на КБС за да објави дека во понеделникот од страна на министерот за финансии, Стив Мнучин, ќе започнат економски економски санкции против Русија, против руските компании зад опремата што се користи за наводниот напад со хемиско оружје во Сирија.

“Ќе видите дека руските санкции ќе паднат”, рече Хејли. “Секретарот Мнучин ќе ги објави тие во понеделникот, ако тој веќе нема, и ќе одат директно на било кој вид на компании кои се занимаваат со опрема поврзана со Асад и хемиско оружје што се користи. И затоа мислам дека секој ќе го почувствува во овој момент мислам дека секој знае дека испративме силна порака, и нашата надеж е дека тие го слушаат тоа “.

Прелиминарните планови за понатамошна казна за Русија за поддршката на сирискиот претседател Башар ал Асад и неговата влада предизвикаа анксиозност од Белата куќа. Трамп се состана со советници за национална безбедност и изрази неодобрување за санкциите што се вадат толку брзо кога тој не беше подготвен да ги изврши.

Најновите економски санкции против Русија беа под сериозно разгледување, но допрва требаше да добие конечно одобрување од претседателот. Трамп, најверојатно, нема да одобри дополнителни санкции против Русија додека не се случи уште еден настан од страна на Русите.

Администрацијата ги карактеризираше коментарите на Хејли како погрешно прикажување и ја информираше руската амбасада дека санкциите не доаѓаат. Но, некои забележаа на The Post дека Хејли е исклучително претпазлив и речиси секогаш зборува со Трамп лично пред да објави јавни изјави.

Извештаите за несогласувањето на Трамп со Хејли за новите санкции против Русија доаѓаат во услови на сé поголем број битки помеѓу претседателот и неговата администрација во врска со политиката кон Путин и Русите.

Членовите на администрацијата на Трамп се обидоа да извршат поопасен став кон Русија, но Трамп, наводно, останува непокорен и им советува на советниците дека се залага за подобар пристап кон руската влада.

Трамп, наводно, им се заканил на помошниците откако САД протерале 60 руски дипломати минатиот месец, а тој, исто така, им рече на помошниците да не зборуваат јавно за тешки мерки против Русија што ги одобрува, бидејќи не сака да го вознемири Путин.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here