дома Балкан Могерини: Западен Балкан стратешки регион за Европа

Могерини: Западен Балкан стратешки регион за Европа

454
0
АКЦИЈА

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат денес на состанокот во Луксембург за Западниот Балкан, а шефицата на ЕУ дипломатијата Федрика Могерини најавува дека тоа ќе биде размена на мислења како со “партнерите на Западниот Балкан подобро да се соработува на зедничката безбедност и просперитетот”.

Високата претставничка за надеворешна политика и безбедност на ЕУ во очи на Советот на министри во Луксембург истакна дека ја смета за важна денешната дискусија: ”Западен балкан е стратешки регион за Европа. Тој е Европа, иако сеуште не е во потполност дел од ЕУ”, порача Могерини.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here