дома Балкан Грција и Бугарија го подржаа нападот над Сирија

Грција и Бугарија го подржаа нападот над Сирија

483
0
АКЦИЈА

Софија/Атина – Бугарија, која моментално претседава со Европската унија, соопшти дека нападите на САД, Франција и велика Британија над Сирија се договор на војните злосторства, додека грција го осуди наводното користење на хемиско оружје и повика на негово хитно уништување.

“Бугарија од секогаш се држела до ставот дека ништо не го правда убиството на невини луѓе, вклучувајќи и деца, оти користењето на хемиско оружје е воено злосторство, а дека нападот на метите во Сирија бил одговор на воен злостор”, соопшти бугарската влада, пренесува АП

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here