дома Црна Хроника Почина славниот Милош Форман

Почина славниот Милош Форман

493
0
АКЦИЈА

Американскиот режисер од Чешко потекло Милош Форман умре во 87. година, јавија сабајлево чешките медиуми.

“почина мирно, опкружен со семејството и блиските”, рече неговата сопруга Мартина.

Милош Форман два пати освои оскар, за остварувањата “Лет над кукавичкото гнездо” и “Амадеус”.

Меѓу најзначајните форманови остварувања се и филмовите “Коса”, “Соблекување”, “Народот против Лери Флинт”, a 2006. година го режираше филмот “Гојините духови”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here