дома Свет Денес се одбележува меѓународниот ден на летот во вселената

Денес се одбележува меѓународниот ден на летот во вселената

471
0
АКЦИЈА

Меѓународниот ден на летот во вселената, 12. април, ширум светот ќе биде одбележан денес на годишнината на првиот лет во орбитата со човечка посада.

Советскиот космонаут Јуриј Гагарин 12. април 1961. сврте еден круг околу земјата и во орбитата помина повеќе од 108 минути, во вселенскиот брод “Восток 1”.

Генералното собрание на УН го пргласи 12. април за Меѓународен ден на летот во вселената на заседанието во 2011.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here