дома Балкан ОПАСНИ ЗАКАНИ ОД КОСОВСКИТЕ ВЛАСТИ: „На заканите од Србија ќе одговориме со...

ОПАСНИ ЗАКАНИ ОД КОСОВСКИТЕ ВЛАСТИ: „На заканите од Србија ќе одговориме со пушки“ – се закани Косовскиот претседател Хашим Тачи!

978
0
АКЦИЈА

Косовскиот претседател Хашим Тачи рекол дека на „заканите од Србија“ ќе биде одговорено со пушки

„На тие закани ќе одговориме исто како што одговоривме пред 19 години – со пушки“, рекол Тачи.

Тој тоа го изјавил во говор на манифестација на караулата Кошара, која се одржува по повод 19 години од нападот на српската војска.

Припадниците на Војската на Југославија од април па целото време за НАТО бомбардирањето да го спречат влезот на ОВК на Косово, кои биле поддржани од регуларната војска на Албанија и авијацијата на НАТО, но се повлекле на 10. јуни 1999, по потпишувањето на Кумановскиот договор.

Косовските Албанци таа манифестација ја одржуваат на денот, како што велат, „кога конечно се сруши границата помеѓу албанските земји“, пренесува „Коха“.

Превземено од Infomax

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here