дома Вести Белата куќа потврди: Трамп го повикал Путин во Вашингтон

Белата куќа потврди: Трамп го повикал Путин во Вашингтон

508
0
АКЦИЈА

Американскиот председател Доналд Трамп го повика рускиот председател Владимир Путин во Вашингтон, потврди Белата куќа.

Прес-секретарката Сара Хакаби вели дека Белата куќа е едно од “бројниите потенцијални места” за состанок, за што Путин и Трамп разговараа по телефон 20. март.

“Како што и самиот председател Трамп потврди 20. март, неколку сати после неговиот последен телефонски разговор со председателот Путин, тие двајца разговарале за билатералниот состанок во не така далека иднина”, рече Сандерс.

Прес-секретарката додаде дека во тој контекст разговарале за повеќе потенцијални места за состанок, вклучувајќи ја и Белата куќа.
За тоа прашање, истакна, администрацијата на американскиот председател нема понатамошен коментар.

Кремљ претходно соопшти дека разговори за одржување на предложениот состанок помеѓу председателите на Русија и САД не било од кога Трамп предложил средба во телефонскиот разговор на двајцата лидери 20. март.

Од тогаш Вашингтон протера 60 руски дипломати и затвори руски конзулат у Сијетл заради оптужбите дека Русија имала улога во труењето на бившиот двострук шпиун Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија, а Русија одговори со иста мерка.

“Во позадина на овие случувања, тешко е да се разговара за можноста за одржување на состанок”, изјави помошникот на рускиот председател Јуриј Ушаков.

“Ние сакаме да веруваме дека ќе почнат разговорите за предложениот состанок. Сакаме да се надеваме дека еден ден ќе дојдеме на почетокот не озбилен и конструктивен дијалог”, рече Ушаков.

Ушаков изјави и дека во тек на телефонскиот разговор двајцата на председатели Трамп сугерирал дека средбата би требало да биде одржана во Вашингтон.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here