дома Балкан Еј Нетенјаху вие сте окупатор и терориста

Еј Нетенјаху вие сте окупатор и терориста

481
0
АКЦИЈА

Анкара — Турскиот председател Реџеп Таип Ердоган го оптужи премиерот на Израел Бенџамин Нетенјаху дека е “терориста”.

Тој Нетенјаху го оптужи откако израелскиот премиер ги отфрли “моралните лекции” на Турција по повод крвавите судири на границата на појасот Газа и Израел.

“Еј Нетенјаху, вие сте окупатор и како окупатор на тие територии во исто време сте терориста”, рече Ердоган во Адана на југот на Турција во говорот кој телевизијата го пренесувала, наведува агенцијата Франс прес.

Према наводите на израелските медии, председателот на Турција рекол дека Израел е “терористичка држава”.

“Не е потребно да му кажам на светот колку е немилосрдна војската на Израел. Можеме да видиме што прави терористичката држава посматрајќи ја ситуацијата во Газа и Ерусалим”, рече Ердоган и додаде дека Израел направил масакар во Газа, пренесува турскиот лист “Дејли сабах”.

Ердоган најави дека турците нема да заборават што им се прави на угнететите Палестинци, оценувајќи дека ни на израелскиот народ не му е све едно.

Нетенјаху предходно го нападна Ердоган заради неговите критики за израелскиот одговор на масовните протести на Палестинците на границата со појасот Газа.

“На најморалната војска на светот нема да и држи лекции некој кој со години бомбардира цивилно население”, рече Нетенјаху и додаде дека е тоа изгледа начин како се обележува први април во Анкара.

Ердоган вчера рече дека “остро ја осудува владата на Израел за нејзиниот нехуман напад”, алудирајќи на убиството на 15 палестински демонстранти на границата со појасот Газа во петокот, пренесоа израелските медии.

“Израел ќе ја стави Палестина во затвор со своето угнетување. Ќе продолжиме да ги подржуваме нашите браќа и сестри во Палестина”, наведе Ердоган.

Шефот на турската држава исто така ги нападна оние кои го критикуваат него, но не и Израел.

“Не слушнав противење на израелскиот масакар во Газа од оние кои ја критикуваа операцијата во Арфин”, рече Ердоган, мислејќи на турската акција во курдската енклава на северот на Сирија.

Додаде дека тоа е “најасен доказ за недостаток на искреност” на оние кои се фокусираат на Турција, но не кажуваат ништо “за фактот дека Израел напаѓа демонстранти на нивна сопствена земја”.

Ердоган рече идека во петокот разговарал со председателот на САД Доналд Трамп и го прашал: “Зар нема да интервенирате таму?”

Генералниот секретар на УН Антонио Гутереш побара во петокот независна и транспарентна истрага за мртвите и ранетите Палестинци на границата на Газа со Израел.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here