дома Свет Гувернерот на Кемерово во Русија поднесе оставка после пожарот

Гувернерот на Кемерово во Русија поднесе оставка после пожарот

342
0
АКЦИЈА

Гувернерот на руската област Кемерово Аман Тулејев поднесе оставка, недела дена после пожарот во трговскиот центар каде страдаа 64 особи.

Локалните власти соопштија дека Тулејев му предал писмо со оставка на председателот Владимир Путин.

Тулејев беше гувернер на таа облас во западен Сибир од 1997. година.

Пожарот изби на четвртиот спрат на трговскиот центар, каде се наоѓаат кино и детска ирачница, во кои биле сите кои што загинале

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here